HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran ve Tacikistan ikili ticarette 500 milyon avroyu hedefledi

İran’ın Tacikistan büyükelçisi Muhammed Taki Saberi, önümüzdeki bir yıl içinde İran ve Tacikistan arasındaki ikili ticaret hacmi 500 milyon avroya ulaşmasını umduklarını belirtti.

Pazar günü katıldığı bir TV programında Cumhurbaşkanı Ayetullah Seyyid İbrahim Reisi’nin Tacikistan ziyareti sırasında iki ülke arasında 8 işbirliği belgesi imzalanması ve bu belgelerin ikili ilişkilerin üzerindeki etkisi hakkında değerlendirmede bulunan İran’ın Tacikistan büyükelçisi Saberi şöyle dedi:

İran ve Tacikistan ekonomileri mahiyet itibarı ile birbirini tamamlayan ekonomilerdir; ancak hali hazırda transit sorunu gibi sorunların yüzünden ideal seviyede değildir. şimdi ise ikili ticaret hacmi gelecek yıla kadar 500 milyon avroya ulaşmasını umuyoruz.

İktisadi ve ticari ilişkilerde iki ülke halkının birbirinin ürünlerini tüketmeye ilgi duymaları önemli bir etken olduğunu kaydeden büyükelçi Saberi, İran Tacikistan’a teknik ve mühendislik hizmetleri ve inşaat malzemeleri ihraç ettiğini ve bu ülkeden pamuk ve alüminyum ithalatı söz konusu olduğunu ifade etti.

Saberi, İran ve Tacikistan halkı karşı ülkeyi ziyaret etmeye ilgi duyduğunu, özellikle Tacikistan halkı İran’da sağlık turizmi hizmetlerinden yararlanmak istediğini, mevcut engeller kaldırıldığı takdirde turizm alanında büyük bir değişim gerçekleşeceğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ekim 2022 (25) içerik yüklenmiştir.