AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Tunus Dışişleri Bakanları Arasında Bir Görüşme Gerçekleşti.

18. Afrika Birliği Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Addis Ababa’da bulunan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, 29 Ocak Pazar akşamı Tunus Dışişleri Bakanı Refik Abdüsselam ile görüştü.

İran muhabirinin haberine göre, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi görüşmede, bölgede ‘İslami Uyanış’ akımının başlangıcı niteliğindeki Tunus halkının devrim zaferinin yıldönümü münasebetiyle tebriklerini iletmenin yanısıra, bölgede şekillenmekte olan önemli değişimlere dikkati çekerek iki ülke arasındaki istişare ve işbirliğinin önemini vurguladı.

Salihi ayrıca, Tunus’un ilerlemesi ve kalkınması yolunda İran İslam Cumhuriyeti’nin gerekli her türlü yardıma hazır olduğunu da bildirdi.

İran Dışişleri Bakanı Salihi görüşmede, Tunus’un müslüman halkı devrimi kaynaklı bir düzenin oluşturulması sürecinde, milli bilincin ve bağlılığın gereğini de vurguladı.

Tunus Dışişleri Bakanı Refik Abdüsselam ise görüşmede, İran İslam Cumhuriyeti’nin Tunus halkı devrimi karşısındaki olumlu tutumunu takdir ederken, Tunus’un İslam ülkeleri ile ilişkilerini ülkenin devrim ışığı altında ilerletme ve kalkındırmasının gereğinin altını çizdi.

İkili ilişkilerin son durumlarına ilişkin görüşme ve müzakerelerde bulunmanın yanısıra, taraflar iki ülke arası ekonomik işbirliği ortak komisyonunun aktif hale getirilmesi gereği ve de turizm alanındaki mübadelelerin gereğini de vurgulandı.

İran İslam Cumhuriyeti ve Tunus Dışişleri Bakanları, bölgedeki son değişimleri mercek altına alırken, milli ve bölgesel imkanlarla istikrar ve emniyetin gereğini de belirttiler. Ayrıca, bölgedeki değişimlerin seyrine her türlü dış müdaheleyi de istikrarsızlığın şiddetlenmesine sebep olacak bir unsur olarak nitelendirdiler.

İran Haber Ajansı’na göre, 18. Afrika Birliği Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Addis Ababa’da bulunan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, 30 Ocak Pazartesi sabahı Benin Cumhurbaşkanı ile görüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Temmuz 2021 (32) içerik yüklenmiştir.