HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Türkiye uyuşturucu ile mücadele konusunda görüştü

Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Ahmet Pek ile görüşen İslam Cumhuriyeti Güvenlik Güçleri Komutanı Ahmedi Mukaddem, Türkiye’ye stratejik ortak gözüyle baktıklarını belirtti.

Görüşmede Mukaddem İran ve Türkiye’nin güvenlik alanında insan kaçakçılığı, yasa dışı girişler, uyuşturucu ve terör eylemleri gibi ortak sorunlar yaşadığını vurgulayarak “iki ülke bu sorunların çözümü yolunda adım atmalılar” dedi.

Afganistan’ın dünyanın en büyük uyuşturucu üretim merkezi olduğunu vurgulayan Mukaddem “ne yazık ki İran ve Türkiye uyuşturucunun Avrupa ülkelerine transit yolu üzerindedir” dedi
Her iki ülkenin ölüm tacirleri ve kaçakçılarla mücadelede büyük maliyetler ödediğini vurgulayan Mukaddem, iki ülke arasında iş birliğinin güçlendirilmesinin elzem olduğunu belirtti.

İran İslam Cumhuriyetinin sınır kontrolü konusundaki girişimlerine değinen Mukaddem “geçen yıl güvenlik güçleri büyük miktarda uyuşturucu madde ele geçirmeyi başardı” dedi.

İki ülke arasında iş birliğinin geliştirilmesi için iyi potansiyellerin bulunduğuna işaret eden Başkan, Tahran’ın iki ülke arasında eğitim ve deneyimlerin takasına hazır olduğunu da açıkladı.

Görüşmede Ahmet Pek de iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin uzun bir geçmişe sahip olduğuna işaret ederek “Afganistan’da üretilen uyuşturucu her iki ülkeyi tehdit ediyor” dedi.

Uyuşturucu ile mücadelenin en iyi yolunun bilinçlendirme olduğunu vurgulayan Pek, bu yolda ciddi ve kararlılıkla mücadele etmek gerektiğini de vurguladı.

Sistan ve Beluçistan sınırına yaptığı ziyaretine işaret eden Pek, bu ziyarette İran’ın uyuşturucuyla nasıl mücadele verdiğini gördüğünü de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (9) içerik yüklenmiştir.