AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Türkiye’nin işbirliği önemli

İran İslam cumhuriyetinin Ankara büyükelçisi, Suriye’de çatışan iki taraf arasında barışçıl görüşmelerin gerçekleşmesi için İran ve Türkiye işbirliğinin önemli ve yararlı olduğunu belirtti.

İran’ın Ankara büyükelçisi Alirıza Bigdeli dün yaptığı açıklamada İran ve Türkiye’nin her zamankinden daha fazla diyalog ve işbirliğine ihtiyaçları olduğuna işaretle, her iki ülkenin, Suriye’de çatışan taraflar arasında görüşmelerin gerçekleşmesi için olumlu adımlar atabileceklerini ifade etti.

Türkiye ve Suriye arasında geçmişteki iyi ilişkilere değinen Bigdeli, Ankara ve Şam yönetimleri arasında ilişkilerin iyileşmesinin bölgede huzurun sağlanmasında olumlu etkileri olacağını belirtti.

İran’ın Ankara büyükelçisi, İran ve Türkiye’nin Ortadoğu’da istikrar ve İslam dünyasının izzet ve yücelişini istediklerini vurgularken, bölgedeki gelişmelerin bu konuyu olumsuz etkilediğini, fakat her iki ülkenin bu tehdidi bir fırsata dönüştürebileceklerini söyledi.

Bigdeli ayrıca İran ve Türkiye’nin ortak zengin kültür ve medeniyetlerine işaretle ilişkileri kültür ve uygarlığa dayanan ülkelerin bu birikimle birçok görüş ayrılığına son verilebileceğini ifade etti ve İran ve Türkiye tarihinin birbirinden ayrı yazılamayacağını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.