HaberlerİranOrtadoğu

İran ve UAEA’nın anlaşma metni, ABD Senatosu’na verilemez

İran İslam Cumhuriyeti’nin Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı Daimi Temsilcisi, İran ve UAEA arasında sağlanan anlaşmanın, ABD Senatosu’na teslim edilmemesi gerektiğini kaydetti.

İran’ın UAEA temsilcisi Rıza Necefi yaptığı açıklamada, UAEA Genel Müdürü’nün ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi oturumuna katılması ve senatörlerinin İran ve Ajans arasında son günlerde sağlanan anlaşma metninin ayrıntılarını öğrenme çabalarına işaretle, İran ve Ajans arasında yapılan anlaşma metninin gizli olduğu için, hatta ABD hükümetine sunulmadığını, bu yüzden bu meselenin kesinlikle senatörlere teslim edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Tahran’ın bu konuyu, UAEA Genel Müdürü’ne tam olarak bildirdiğini ifade eden İran’ın UAEA Daimi Temsilcisi Rıza Necefi, UAEA Genel Müdürü’nün, herhangi bir ülke meclisinin davetini kabul edip etmemesinin, bizzat Genel Müdür’ün inisiyatifi dahilinde olduğunu kaydetti.

Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı, Cuma günü yaptığı açıklamada, Amano’nun ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi üyeleriyle Kapsamlı Ortak Eylem Planı konusunda bir araya geldiğini doğruladı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.