HaberlerİranOrtadoğu

İran ve UAEK arasında müzakereler devam ediyor

İran İslam Cumhuriyeti’nin Uluslar arası atom enerjisi kurumun UAEK’daki daimi temsilcisi Ali Asger Sultaniye, İran ve uluslar arası atom enerjisi kurumu arasında yakında başlayacak olan müzakerelerden olumlu bir sonucun alınması konusunda ümitli olduğunu söyledi.

Sultaniye,Reuters ajansına verdiği demeçte, İran ve UAEK arasında görüşmelerin yarın Avusturya’da başlayacağını belirtti.

Bu arada başta Amerika olmak üzere batılı ülkelerin bir çoğu, UAEK’nun üye ülkeler karşısındaki sorumluluklarını yerine getirmesini ve böylece aslında bağımsız ülkelerin nükleer enerji teknolojisine sahip olmasını engellemek amacıyla boş iddialar ortaya atarak bu kurumun görevini yerine getirmesini önlemek amacıyla şimdiden çalışmalarını başlatmış durumdalar.

Bilindiği gibi NPT ve UAEK üyesi her ülkeye karşı UAEK’nun o ülkeye teknik yardımlarda bulunma gibi önemli bir görevi bulunmaktadır.

İran İslam Cumhuriyeti, NPT üyesi olması ve UAEK ile yakın bir işbirliğinde bulunmasına rağmen İran’ın nükleer enerji çalışmaları bu zamana kadar hem ABD ve hem de bu gibi ülkelerin nüfuzunda olan UAEK tarafından sürekli engellenmiştir. İran, nükleer enerji faaliyetlerinin resmiyette tanınmasını istiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (41) içerik yüklenmiştir.