AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ve UAEK arasındaki müzakere süreci devam edecektir

İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) arasında bugün Viyana’da başlayan ”yapısal yaklaşım uygulanması” konulu belgenin imzalanmasına ilişkin görüşme somut sonuç alınamadan sona erdi.

İran’ın UAEK nezdinde daimi temsilcisi Büyükelçi Ali Asker Sultaniye ile UAEK temsilcisi Herman Nackaerts, 8 saatlik görüşmenin ardından yaptıkları ortak açıklamada, ”sürecin devam edeceğini, ancak gelecek görüşmenin tarihinin daha sonra duyurulacağını” bildirdi.

Sultaniye, ”yapısal yaklaşım uygulanması” konulu belgenin çok kapsamlı ve ciddi bir belge olduğunu belirterek, ”Belgenin metni üzerinde olumlu ve kapsamlı bir görüşme yaptık. Belgeye son şeklini verebilmek için sürecin devam etmesi konusunda mutabık kaldık. Gelecek görüşmenin mümkün olan en kısa zamanda yapılması konusunda da anlaşmaya vardık. Görüşme tarihi daha sonra sizlere ve kamuoyuna duyurulacaktır” dedi.

İran ile UAEK arasında ciddi sorunlar olduğu yolundaki bir soruya Sultaniye, ”Bizim UAEK ve genel direktör Amano ile herhangi bir sorunumuz olamaz. UAEK bizim partnerimizdir ve ilişkimiz çok iyidir” yanıtını verdi.

UAEK Başkanı Yukiya Amano’nun hazırladığı son raporundaki olumsuz ifadeler olduğunu belirten bir gazeteciye ise Sultaniye, ”İran’ın nükleer programıyla ilgili gerek UAEK gerekse genel direktörü Amano ile çok iyi ilişkiler içinde çalıştığını” yineledi.

Sultaniye, ”Bildiğiniz bazı ülkeler sürekli ilişkimizi provake ediyorlar. Nükleer programımızla ilgili gerçek dışı bilgi ve sözde belgeleri UAEK’ya ve uluslararası kamuoyuna yayıyorlar. Sorun buradan çıkıyor” diye konuştu.

UAEK adına görüşmeye katılan güvence denetimlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Herman Nackaerts de bugünkü görüşmenin ”olumlu ve kapsamlı olduğunu” belirterek, ‘Sürecin devam etmesini ve yapısal yaklaşım uygulanması belgesine son şeklini vermek üzere tekrar görüşmek konusunda mutabakat sağladıklarını” bildirdi.

Nackaerts, gelecek görüşmenin tarihinin daha sonra duyurulacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.