HaberlerİranOrtadoğu

İran ve UAEK geçmiş meseleleri sonuçlandırma oturumu yapacak

İran ve Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) arasında geçmiş meselelerle ilgili (PMD) sonuçlandırma oturumu bugün Viyana’da düzenlenecek.

İran Atom Enerjisi Kurumu sözcüsü Behruz Kemalvendi, Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın yürürlüğü konusundaki bir soruya verdiğe cevapta, İran’ın bu çerçevede bazı girişimlerde bulunması gerektiğini ve karşı tarafın da taahhütlerinin bulunduğunu, ama İran’ın yapması gereken girişimlere başladığını söyledi.

Kemalvendi, İran’ın Erak Ağır Su Reaktörü’nün yeniden tasarlanması işbirliğini kabul eden ülkeler arasında Fransa, İngiltere ve Almanya’nın bulunduğunu belirterek; bu ülkelerin reaktörün teçhizatlarının temin edilmesi ve projenin incelenmesinde İran’a yardım edeceklerini söyledi.

Kemalvendi, Çin’in de teçhizatların temini ve tasarlanmasında asıl taraf olacağını ve Amerikanın Erak Ağır Reaktörüyle ilgili yardımda bulunacağını ve Rusya’nın ise danışmanlık yapmaya hazır olduğunu bildirdiğini söyledi.

İran Atom Enerjisi Kurumu sözcüsü Behruz Kemalvendi, Erak Ağır Su Reaktörü’nün yeniden tasarlanması işinin yaklaşık 1 yıl zaman alacağını belirterek; en azından bu süreçte 4 ülkenin İran’a yardım edeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (26) içerik yüklenmiştir.