HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Umman petrol bakanları arasında görüşme

İran ve Umman petrol bakanları, iki ülke arasında petrol ve gaz alanında işbirliklerin geliştirilmesi gereğine vurgu yaptılar.

İRNA’nın haberine göre, İran petrol bakanı Bijen Namdar Zengene dün Tahran’da Umman petrol bakanı Muhammed Bin Hamed el’Remhi ile görüşmesinde, iki ülkenin Umman’da LNG gazının ticareti konusunda ortak bir şirket kurmayı kararlaştırdığını söyledi.

Zengene, Umman mevkidaşıyla yaptığı görüşmenin en önemli konusunun, İran doğalgazının Umman’a ulaştırılmasıyla ilgili araştırmalarda ilerleme sağlanmasının çerçevesi olduğunu belirtirken bununla ilgili olarak mühendislik ve deniz tesisleri yapı şirketinin raporunun ele alındığını söyledi.

Umman gaz ve petrol bakanı da, İran’a yaptığı ziyaretin asıl hedefinin, İran doğalgazının ihracatıyla ilgili gaz boru hattının icrasındaki sorunların çözümü olduğunu belirterek, bununla ilgili kararların ve uygulamaların çok hızlı bir şekilde ele alınmasını görüştüklerini söyledi.

Ummanlı bakan, iki ülkenin petrol fiyatlarının düşmesinin önlenmesi konusunda da işbirliği yaptığını söyledi.

Umman petrol ve gaz bakanı, İran’da cuma günü başlayan Tahran Uluslararası Petrol, Gaz, Rafineri fuarını ziyaret için İran’a gelmiş olup, fuar ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, görkemli ve kapsamlı bir fuarın düzenlenmesini ve çok sayıda katılımcının olmasından dolayı İranlı yetkililere övgülerde bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.