AsyaEkonomiHaberlerİranOrtadoğu

İran ve Umman petrol bakanları görüştü

İran İslam Cumhuriyeti ve Umman Petrol Bakanları Tahran’da bir araya gelerek, başta doğal gaz olmak üzere enerji sektöründe iş birliği alanlarını ve doğal gaz nakil hatlarını değerlendirdiler.

Umman mevkidaşı ile görüşmesinden önce basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Seyyid Mesud Mir Kazımi,Umman’ın uzun zamandan bu yana İran ile iyi ilişkiler içinde olduğunu vurgulayarak, iki taraf arasında enerji konusundaki müzakerelerin temelini, Umman gazını sağlamak, doğal gaz takası ve bu sektörde yatırım yapmak oluşturduğunu belirtti.

Müzakerelerde iki tarafın ilgi gösterdiği konuları ele alacaklarını vurgulayan Kazımi “müzakerelerin bu turunda, doğal gaz havzalarının geliştirilmesi ve Umman’ın İran’ın petrokimya sanayisine yatırım konusu değerlendirilecek” dedi.

Ummanlı mevkidaşıyla müzakerelerinin ana gündemini doğal gazın oluşturduğunu vurgulayan Mir Kazımi, “İran gazının satış formülü belli ve İran’ın Umman’a gönderdiği gaz hacmi, taleplerine ve Tahran’ın bu talebi karşılama gücüne bağlı” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.