HaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

İran ve Venezuela, ABD sultacılığına karşıdır

İran cumhurbaşkanı üst düzey yardımcısı, muhtelif ulusal meselelerde İran ve Venezüella’nın tutumlarının yakın olmasının, iki ülke arasındaki münasebetlerin daha da güçlenmesine neden olduğunu belirterek, İran ve Venezüella’nın ABD tarafından tek kutuplu bir sistemin oluşturulmasına karşı olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı üst düzey yardımcısı Mucteba Semere Haşimi dün Venezüella cumhurbaşkanı Chavez’i karşılama merasimi esnasında yaptığı açıklamada, İran ve Venezüella’nın ABD gibi sultacı ülkelerin siyasetlerine karşı olduklarını ve dünyada adaletin tahakkuk bulması doğrultusunda ortak hareket ettiklerini söyledi.

Venezüella enformasyon bakanı Mirrisio Rodrigez de bu merasimde yaptığı açıklamada, İran ve Venezüella’nın tek kutuplu düzenin birkaç kutuplu bir düzene çevrilmesi yönünde ortak faaliyet sürdürdüklerini ve iki ülke arasındaki kendine has ilişkilerin böyle bir hedefe hizmet ettiğini söyledi.

İran Petrol bakanı Mesut Mir Kazimi de yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki münasebetlerin tüm alanlarda geliştirilmesine çalışıldığını belirtti.

Venezüella cumhurbaşkanı Hugo Chavez Pazartesi akşamı üst düzey bir heyet başkanlığında İran’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.