EkonomiHaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

İran ve Venezüela ortak petrol şirketi kurdu

Venezüella’nın Tahran Büyükelçiliği Enerji işleri 1. Sekreteri, “İran’la Venezüella hâlihazırda, “Benirog” adlı bir petrol şirketi kurmaktadır. Bu şirketin merkez Bürosu İspanya’da olacak” dedi.

Venezüella’nın Tahran Büyükelçiliği Enerji İşleri 1. Sekreteri Louis Mayta, Venezüella’nın İran’ın petrol sanayisi alanında yatırım yaptığına değinerek “Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez’in son Tahran ziyaretinde bu hususla ilgili anlaşma imzalandı. Bu yatırım Güney Pars projesinde olacak” ifadesini kullandı.

Louis Mayta’nın açıklamasına göre, İran’da Venezüella’nın petrol sanayisi alanında yatırımlarda bulunmuş ki onlardan biri Petropars şirketinin Venezüella’daki dünyanın en büyük petrol rezervine yaptığı yatırımdır.

Venezüella’nın Tahran Büyükelçiliği Enerji İşleri 1. Sekreteri Mayta daha sonra, iki ülke arasında petrol alanında imzalanan başka anlaşmalara değinirken “İran ile Venezüella hâlihazırda, “Benirog” adlı bir petrol şirketi kurmaktalar. Bu şirketin merkez bürosu ispanya’da olacak” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.