HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Zimbabwe, Batılı ülkeleri izole edecektir

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, G-15’ler grubu liderler zirvesi için Tahran’a gelen Zimbabve cumhurbaşkanı Robert Mugabe ile ikili görüşme yaptı.

Görüşmede, dünyanın mevcut şartlarının değişmekte olduğunu hatırlatan cumhurbaşkanı Ahmedinejad, “halkların, dünyanın mevcut sistemine tepki ve itirazları hızla artmaktadır” diye konuştu.

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Zimbabve cumhurbaşkanı Robert Mugabe ile görüşmesinde, G-15’ler grubu üyeleri arasında işbirliğinin zaruretine işaretle, “G-15’ler grubu ülkeleri, sahib oldukları bütün potansiyelleri kullanarak, dünyanın ekonomik yapısını değiştirmeli ve halkların çıkarları doğrultusunda kullanmalılar” hatırlatmasında bulundu.

İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad ayrıca, Zimbabve ve İran ilişkilerinin gelişme kaydeden bir süreç izlediğini hatırlatarak, “bütün potansiyellerden yararlanarak, ikili işbirliklerini bütün sahalarda geliştirmek gerekir” dedi.

Konuk Zimbabve cumhurbaşkanı Robert Mugabe de bu görüşmede, Tahran’da yapılan G-15’ler grubu zirvesinin üst düzey katılımla gerçekleştiğini hatırlatarak, “Tahran zirvesi, G-15 grubunun aktif olması için yeni bir hareket olmuştur. G-15’ler grubu her sahada aktif ve etkili olması gerekir” diye konuştu.

Zimbabve cumhurbaşkanı Robert Mugabe ayrıca, “batılı ülkelerin beklentilerinin aksine, İran ve Zimbabve ilişkileri her geçen gün gelişmektedir. İran ile başta Zimbabve olmak üzere Afrika ülkeleri arasında her düzeyde yapılan görüşmeler batılı ülkelerin izole edilmesini sağlayacaktır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.