HaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

İran-Venezüela arasında 200 işbirliği anlaşması imzalanacak

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın Venezüella’nın başkenti Caracas’a yapması beklenen ziyaretinde, iki ülkenin İspanya’da ortak bir petrol şirketi kurma konusu dâhil, taraflar arasında 200 işbirliği protokolü imzalanacağı bildirildi.

İran’la Venezüella, enerji alanıyla ilgili ilişkilerini daha da geliştiriyorlar. Bu bağlamda, Venezüella’dan İran’a günlük 20 bin varil benzin ihraç edilmesi konusuna değinilebilir.

İran ve Venezüella arasındaki ekonomik işbirliği konusuyla ilgili yayınladığı bir yazısında, söz konusu iki ülke arasındaki işbirliğinin birçok aydan bu yana gündemde olduğundan bahsederken, Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad’ın yakında Venezüella’ya yapması beklenen ziyaretinde, bu işbirliğinin nihai halini alacağını kaydetti.

İki ülke arasında sağlanan mutabakatlardan biri, merkez bürosu İspanya’da olacak ortak bir petrol şirketi kurma projesidir. Bu proje bugüne kadar, kayda geçirilme açısından bir takım sorunlarla karşılaştığından, kuruluş işi de gecikti.

Fakat en son İspanya’nın bu şirketin bu ülkede kaydedilmesi önerisini kabul etmesi üzerine, kurulma konusu hız kazandı.

Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez de bu konuyla ilgili açıklamasında, Dr Ahmedinejad’ın beklenen Venezüella ziyaretine değinerek, İran Cumhurbaşkanının bu ziyaretini bekleyeceğini ve o zaman birlikte, iki ülkenin katılımıyla yapılmış olan birçok konut projesinin açılışını yapacaklarını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.