HaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

İran-Venezuela ilişkileri, İran-Latin Amerika ilişkilerilerinin simgesidir

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran-Venezuela ilişkilerini İran’la Latin Amerika arasında geniş bir ilişkinin simgesi olarak tanımladı.

Venezuela’nın yeni Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun yemin törenine katılmak isteyen Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dün akşam Tahran’dan ayrılmadan önce havaalanında konuşurken “Bizim en son Afrikalı 3 ülkeye yönelik kısa ve sıkı bir gezimiz oldu. Bu 3 ülkeyle çok iyi ilişki halindeyiz. Bu gezi, bütün alanlarda daha büyük adımlar atabilmemiz için bir zemin oluşturdu” dedi.

Ahmedinejad daha sonra, Nicolas Maduro’nun Venezuela’da Hugo Chavez’in halefi olarak ülkenin Cumhurbaşkanlığına seçildiğini hatırlatarak “ Venezuela ile olan ilişkimiz stratejik bir ilişkidir ve aynı zamanda bizim Latin Amerika’yla ilişkimizin simgesi sayılır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ayrıca “Tabi bu, bizim Latin Amerika’yla olan ilişkilerimizin derinliğinin Tahran-Caracas ilişkilerine bağlı demek değil. Fakat bizim Venezuela’yla olan ilişkimiz Latin Amerika’yla da ilişkimizi simgeliyor diyebiliriz” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.