HaberlerİranOrtadoğu

İran yabancı pilotları çalıştırmayacak

İran Yol ve Ulaştırma Bakanı Behbahani, Cumhurbaşkanının belli bir cetvele göre İran’daki Rus pilotların yurt dışı edilmelerine ilişkin direktifine değinerek “Bakanlığımız bu pilotlara İran’ı terk etmeleri için 2 ay zaman tanıdı” dedi.

İran Yol ve Ulaştırma Bakanı Hamid Behbahani, “İran’da uzman ve profesyonel pilotlarımız varken, kendi uçuşlarımız için yurt dışından pilot getirmemize ne lüzum var?” diye sordu.

Behbahani daha sonra İran’da uzman pilot sayısının bir hayli arttığı ve bu yüzden ülkemizin bugün kendisinin yurt dışına pilot yolladığını belirterek “Gerçekten de, İran’ın, bugüne kadar kendi uçaklarıyla yapılan uçuşları için bile Rus pilot kullanması düşündürücü bir durum” diye vurguladı ve bu tuhaf duruma bundan sonra kesinlikle son verileceğini belirtti.

Ulaştırma Bakanı Behbahani, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın bir süre önce kendisinden belli bir liste hazırlayıp bu liste doğrultusunda, İran’daki Rus pilotları yurt dışı etmesini istediğini belirterek “Bakanlığımız, ülkemizdeki Rus pilotlar için 2 ay gibi bir zaman tanıdı. Bu sürenin bitiminde bu pilotlar resmen yurt dışı edilecekler” diye ilave etti.

Rusya, Batılı güçler tarafından İran’a karşı uygulanmak istenen yaptırımlar konusunda kesin tavrını hala belli etmediği gibi, yıllar önce İran’a teslim etmesi gereken Buşehr Atom Santralını da hala tamamlayıp teslim etmiş değil.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (62) içerik yüklenmiştir.