HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran Yabancılar ve Göçmenler Genel Müdürü ile Avrupa Birliği temsilcilerinin sanal toplantısı

İran İçişleri Bakanlığı Yabancılar ve Göçmenler Genel Müdürü’nün Avrupa Birliği temsilcileriyle sanal bir toplantısı, Avrupa ülkelerinin mültecilere mali kaynak tahsisinde destek ve yardımlarını artırmak amacıyla gerçekleştirildi.

Toplantının başında Mehdi Mahmudi, İran’daki mültecilere sağlanan  hizmetlerle ilgili şöyle dedi. “İran İslam Cumhuriyeti, sayısız ekonomik ve sosyal soruna rağmen, dünyadaki mültecilerin en büyük destekçilerinden biridir. Bugüne kadar İran’a dayatılan savaş ve haksız ve tek taraflı yaptırımlar sonucunda, 40 yılı aşkın bir süredir milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapmak ve desteklemek için İran payına düşenden daha fazla katkıda bulunmuştur ve mültecilerin korunması insani ve uluslararası bir sorumluluktur. Bu duruma, tüm uluslararası toplulukların adil katılımını gerektirir.”

Toplantının devamında Avrupa Dış Eylem Servisi İran Başkanı Bruno Scool, Afrika, Asya, Latin Amerika ve Okyanusya Direktör Yardımcısı, Avrupa Sivil Yardım ve İnsani Yardım Genel Müdürü Sn. Rafaela Loudis ve Avrupa Sivil Yardım ve İnsani Yardım Genel Müdürü Sarah Reynoldi, Batı Asya ve Orta Asya Birimi Uluslararası Ortaklıklar Genel Müdürlüğü, İran’ın 40 yıllık ev sahipliğinin yanı sıra İran’ın mültecilere hizmet sağlamadaki yardım ve desteğine ayrı ayrı teşekkür ederken, İran’ı mültecilere hizmet konusunda bir örnek ülke olarak gösterdi.  Sözkonusu yetkililer, İran İslam Cumhuriyeti’ne mali kaynak tahsisinde destek ve yardımlarını artırmaya dair ümitlerini dile getirdiler.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Ağustos 2022 (11) içerik yüklenmiştir.