HaberlerİranOrtadoğu

İran yakıt takası önerisine cevap bekliyor

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, İran’a 1 Ocağa kadar süre tanınmasının kabul edilmeyeceğini vurgulayarak İran İslam Cumhuriyetinin nükleer yakıt takası için Tahran’ın önerisine 5+1 grubunun yanıtını beklediğini belirtti.

Mihmanperest “Kiş’te yakıt takası, daha önce de gündeme getirdiğimiz bir öneridir ancak onların da yeni bir öneride bulunmaları mümkün.bizim de kabul edebileceğimiz yeni bir öneri gündeme getirirlerse iş birliğine hazırız” dedi.

ABD’nin İran’a süre tanımasının yeni bir konu olmadığını vurgulayan Sözcü tanınan süre dikkate alınacak siyasi ve yasal bir konu olmadığını belirtti.

Mihmanperest “İran’ın barışçıl nükleer faaliyetleri çok açık ve şeffaftır. NPT anlaşmasına göre UAEK ihtiyaç olan yakıtı bize sunmakla yükümlüdür. Biz hatta yüzde 3.5 zenginleştirme gücüne sahip olmasak bile ihtiyaç duyduğumuz yakıtı bize sağlamaları gerekiyor bu bizim doğal hakkımzdır. Şimdi bahanelerini önlemek için olumlu bir tutum sergileyen ve yüzde 3.5’lük yakıtını yüzde 20’lik yakıtla takasa hazır olan İran şimdi şartlarını da açıkladı. Karşı taraf yanıtımızı almaya pek meyilli değil çünkü biz yanıtımız vereli uzun zaman oldu. Onlar haklarımızı sağlayamazlarsa kendimizin yüzde 20’lik yakıtı sağlamamız doğaldır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.