HaberlerİranOrtadoğu

İran yapımı ilk araştrıma gemisi başarıyla suya indirildi

İran Savunma Bakanlığı, İran yapımı ilk oşinografik gemisinin Ulusal Oşinografi ve Atmosfer Bilimleri Enstitüsü’ne teslim edildikten sonra başarıyla suya indirildiğini duyurdu.

İran’ın ilk “Fars Körfezi Kaşifi” adlı araştrıma gemisine ilişkin İran Savunma Bakanlığı, bu geminin İran Savunma Bakanlığı’na bağlı Denizcilik Örgütü’nün çalışkan uzmanları tarafından üretildiğini ve resmi olarak Bender-i Abbas limanında suya indirildiğini aktardı.

Denizcilik Teşkilatı Başkanı Emir Restegari “Fars Körfezi Kaşifi” isimli araştrıma gemisinin teslim töreninde yaptığı konuşmada, İslam İnkılabı’nın zafer yıldönümü kutlamalarını tebrik ederek, “İmam Humeyni (ra) anısına ve İnkılap Rehberi’nin buyrukları doğrultusunda Savunma Bakanlığı’nın yetenekli ve yapıcı uzmanları ülkenin ilk oşinografik gemisini dünya standartları çerçevesinde tasarlayıp üretti” açıklamalarında bulundu.

Denizcilik Teşkilatı Başkanı, söz konusu geminin Direniş ekonomisinin başlıca simgesi olduğunu kaydederek, “Düşmanların İran’a karşı uyguladıkları yaptırımlarına rağmen böyle bir gemi ülkede üretildi” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Nisan 2024 (25) içerik yüklenmiştir.