Haberlerİnsan HaklarıİranOrtadoğu

İran yargı erki başkanı: İslam dini insan haklarının gerçek habercisidir

İran Yargı erki başkanı Ayetullah Amoli Laricani, İslam dini insan haklarının gerçek habercisi olduğunu ve insan haklarında tarihi ilmi ve teorik mazisi bulunduğunu belirtti.

Bir törende konuşan Ayetullah Laricani, İslami toplumlarda insan hakları meselesinin beyan edilmesi çok önemli olduğunu, semavi dinlerde ve özellikle İslam dininde insan haklarına ve kerametine büyük ilgi gösterildiğini vurguladı.

Batı’nın İslamî insan haklarına yönelik karalama kampanyaları ile mücadele önemine temas eden Ayetullah Laricani,bunun İslam yolunda büyük bir cihad olacağını vurguladı.

Bazı rivayetlerde insan kerameti ve insan haklarına değinildiğini hatırlatan Ayetullah Laricani, bundan 1400 yıl önce insan hakları ve kerameti ve değerleri konusunda en güzel ve en has sözlerin İslam peygamberi (sav) ve masum imamlar tarafından ve Kur’an-ı Kerim’de nakledildiğini ifade etti.

Batılıların insan haklarını bağımsız ülkelere karşı baskı aracı olarak kullanmalarından duyduğu esefi dile getiren Ayetullah Laricani, Batı kendi insan hakları anlayışıyı dünyaya dayatmaya çalıştığını, Batı insan hakları ve özgürlük bahanesi ile milletlere ayrı bir zulüm dayattığını ve insan hakları raporlarında yalan sözlere yer verdiğini, bu yüzden Müslümanların ilmi ve teorik ilkelerini güçlendirerek insan haklarının mazlumluğunu savunması gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.