HaberlerİranOrtadoğu

İran Yargı Erki Başkanı Sadık Laricani: Hiçbir ülke kendi insan hakları anlayışını başkalarına dayatamaz

İran İslam Cumhuriyeti Yargı Erki Başkanı Ayetullah Sadık Laricani, İtalya Uluslararası Ceza Bilimleri Yüksek Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Cherif Bassiouni ile görüşme yaptı.

İran Yargı Erki Başkanı Ayetullah Laricani bu görüşmede sözkonusu İtalyan heyetin Tahran’a düzenlediği ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek İran’ın İtalya ile insan hakları ve yargı konusunda tecrübe değişimi konusunda işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirtti.

İran Yargı Erki Başkanı Ayetullah Laricani, İran ile İtalya’nın ilişkilerinin gelişmesinin önemine değinerek “İnsan hakları ve ceza adaleti konularına bilgili ve mantıklı bir şekilde bakarsak iki ülke arasındaki ilişkiler daha sağlam bir şekilde pekişebilir” diye konuştu.

İnsan hakları meselesinde teori ile uygulama arasındaki dengenin korunması gerektiğinin altını çizen İran Yargı Erki Başkanı Ayetullah Laricani, Batı’nın insan haklarına ilişkin sözü ile eylemi arasında çelişkiler olduğuna işaret ederek “Maalesef Batılılar kendi doğru saydıkları insan hakları bakış açısını bütün başka ülkelere dayatmak istiyor. Bu yaklaşımın doğru olmadığını düşünüyorum” diye vurguladı.

İtalya Uluslararası Ceza Bilimleri Yüksek Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Cherif Bassiouni de bu görüşmede İran’a gerçekleştirdiği ziyaretten memnun olduğunu belirterek İran ile İtalya arasında insan hakları konusunda işbirliğin olmasını hoş karşıladığının ifade etti.

İnsan hakları ve insan saygınlığına saygı duyulmasının bütün dinlerin ve özellikle İslam dininde var olduğunu da ifade eden İtalya Uluslararası Ceza Bilimleri Yüksek Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Cherif Bassiouni “İnsan hakları konusunda konuşup tartışmayı ve ülkelerle halkların birbirine yaklaşmasını seviyoruz” diye açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.