Haberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

İran yargı erki yetkilileri ve yargıçlar İmam Ali Hamaney ile görüştü

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, bir kaç zorba devletin aşırı talepleri İran’ın nükleer meselenin çözümünü engellediğini vurguladı.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, Şehit Dr. Beheşti ve 72 İslam inkılabı yetkilisinin şehit düştüğü 28 Haziran 1981 olayının yıldönümü dolaysıyla yargı erki başkanı Ayetullah Amoli Laricani ve bu kurumun bazı yetkilileri ile görüşmesinde bir kaç zorba devletin aşırı talepleri İran’ın nükleer meselenin çözümünü engellediğini.

UAEK yetkilileri tarafından imzalanan bir belgede İran’ın nükleer meselesindeki sorunların çözüme kavuştuğu açıklandığını belirten Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, bu belgeye göre İran dosyasının tamamen kapanması gerektiğini, ancak Amerikalılar hemen yeni bir mazeret daha ürettiğini, çünkü bu konuya İran’a baskı uygulamak için yaklaştıklarını vurguladı.

Siyonistlerin İran’ın nükleer meselesi ile ilgili entrikalarına da temas eden Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney İran İslam Cumhuriyeti nükleer meselede şeffaf ve yasal hareket ettiğini ve güçlü bir mantığa sahip olduğunu, ancak düşmanların amacı baskıları arttırmak, milleti yıldırmak ve nizamı değiştirmek olduğunu ve bu yüzden sorunun çözümlenmesine müsaade etmediklerini kaydetti.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney onlar için nükleer faaliyet, insan hakları, demokrasi ve diğer hiç bir şeyin önemi olmadığını, onlar İran milletinin ilerlemesini engellemek ve yeniden İran’a musallat olmak istediğini, ancak İslam Cumhuriyeti tüm iktidarı, bağımsızlığı, halkın desteği ve Allah’a güveni ile karşılarında durduğunu ve İran’ın çıkarlarını koruduğunu vurguladı.

Konuşmasının bir başka bölümünde besiretli ve akıllı İran milletinin 14 Haziran seçimlerinde yarattığı büyük hamaseti takdir eden Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İran milletinin bu yılki seçimlere coşkulu ve muazzam katılımının sırrı, İslam Cumhuriyeti nizamına, gözlemcilere ve seçimleri düzenleyenlere inancı ve ilgisi olduğunu, İran milletinin hareketi ileriye dönük olduğunu ve bu gerçek çok önemli ve inkar edilemez bir gerçek oludğunu ifade etti.

Yeni seçilen cumhurbaşkanına yardım edilmesi gerektiğine vurgu yapan Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, düşmanların tüm planları ve amaçlarının suya düşmesi, ülkenin kalkınması için sürdürülebilir güvenliğin varlığı, diğer adayların seçilen yeni cumhurbaşkanına karşı necabeti ve yasalara boyun eğmesi ve İslam Cumhuriyeti nizamının milletin çıkarlarını savunmakta güç ve iktidarı, son seçimlerin önemli noktaları olduğunu vurguladı.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney ayrıca şimdiye hükümetin zayıf yönlerinin yanında güçlü yönleri de bulunduğunu ve adayların şimdiki hükümetin zayıf yönlerine temas ederken, önemli altyapı ve yapıcı çalışmalarına da değinmiş olsalardı, daha uygun olacağını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.