HaberlerArabistanDünyaİranOrtadoğuYemen

İran: Yemen’de kuşatma kaldırılmalı ve derhal ateşkes sağlanmalı

İran’ın BM’deki Daimi Temsilci Yardımcısı, “İran İslam Cumhuriyeti, Yemen’deki ekonomik ablukanın kaldırılması, ülkeye insani yardım gönderilmesi, ateşkes sağlanması ve kapsamlı barış görüşmelerinin başlatılması çağrısında bulunuyor” dedi.

İnsan Hakları Konseyi’nin 48. oturumunun ikinci gününde konuşan Mehdi Ali Abadi, Yemen’de devam eden korkunç insani duruma atıfta bulunarak şunları söyledi: ”Yemen’deki son yedi yıldaki bu durum, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İngiltere’nin askeri yardımları, silahları ile Yemen’e çok zor insani ve kriz koşulları empoze eden saldırgan ülkelerin yasadışı askeri saldırganlığının bir sonucudur.”

Ali Abadi,  “Yedi yıldır Yemen’in bombalanması bu ülkenin halkını açlığa mahkum etti, bu ülkenin altyapısını yok etti ve Yemen’de terör örgütlerinin kurulmasına ve yayılmasına zemin hazırladı” dedi.

İran’ın BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilci Yardımcısı, “İran İslam Cumhuriyeti, Yemen’deki ekonomik ablukanın kaldırılması, ülkeye insani yardım gönderilmesi, ateşkes sağlanması ve müzakerelerin başlatılması çağrısında bulunuyor” dedi. 

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.