HaberlerİranOrtadoğuYemen

İran: Yemen’de savaşa dayalı siyaset yenilgiye mahkumdur

İran dışişleri bakanının Ortadoğu ve Arap ülkeleri yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Yemen’de savaş çıkartılmasına dayalı siyasetin yenilgiye mahkum olduğunu belirterek, Yemen sorununun tek çözüm yolunun siyasi olduğunu söyledi.

Abdullahiyan, bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere gittiği İsviçre’de yaptığı açıklamada; Yemen’de karışıklık ve iç savaş çıkarmak isteyen tarafların, bunun sonucunda bölgenin güvenliği üzerinde neden olacağı olumsuz sonuçlarını derk etmediklerini söyledi.

Abdullahiyan, Yemen sorununun tek çıkış yolunun siyasi olduğunu belirterek, Yemen’de bütün etkili iç unsurların, bölgesel ve uluslar arası bütün tarafların Yemen’de sorunun siyasi açıdan insaflı bir şekilde çözümü için BM genel sekreterinin Yemen işleri temsilcisine yardımcı olmaları gerektiğini söyledi.

İran dışişleri bakan yardımcısı, Yemen’de insanlık aleyhindeki cinayetler karşısında sessiz durmak veya işbirliğinde bulunmanın; aslında terörizmin daha da yayılmasına neden olacağını söyledi.

İran’ın Yemen’e BM kanalıyla insani yardımlarını sürdürmeye devam edeceğini belirten Abdullahiyan dün ayrıca İsviçre’de bu ülkenin dışişleri bakan yardımcısı ile Suriye ve Yemen’de son durum olmak üzere bölgesel gelişmeleri ele aldı.

Her iki taraf terörizm ve aşırıcılıkla ciddi bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini bildirirken şu ana kadar yapılan mücadelenin yetersiz kaldığını dile getirdiler.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.