BilimselHaberlerİranOrtadoğu

İran yeni nesil santrifüjlerini başarıyla denedi

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran’da yeni nesil santrifüjlerin başarıyla denendiğini söyledi.

Ahmedinejad, bugün 200 kadar yerli ve yabancı muhabirin katıldığı basın toplantısında yaptığı açıklamada, sözkonusu santrifüjlerin kapasitesinin öncekilere göre 5 kat daha fazla olduğunu bildirdi.

İran’da uranyumun yüzde 20 oranında zenginleştirme işlemine başlandığını belirten Ahmedinejad, bu faaliyetlerin bizzat uluslar arası atom enerjisi kurumu tarafından da onaylandığını kaydetti.
Ahmedinejad, nükleer yakıt takası konusunda görüşmelerin sürdüğünü ve bu konunun henüz kapanmadığını belirtirken, batılı ülkeleri mantıklı olmaya davet etti.

İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran’da İslam inkılabı hareketinin başlamasını, ilahi peygamberlerin yolunun başlamasının yanısıra aynı zamanda insanlığın ilahi kurtuluşu için yeni bir dönemin başlaması olarak nitelerken, birkaç zorba ülkenin, milletleri ve ülkeleri sömürgeye dayalı devam eden siyasetlerinin artık sona erdiğini kaydederek, uluslar arası kapitalizmin dünyayı istedikleri gibi yöneten anlayışın da artık dünya toplumunca benimsenmediğini ve halkların onlara karşı çıktığını söyledi.

Ahmedinejad, kapitalist sistemin çöktüğünün bizzat uluslar arası toplum tarafından açıklandığını belirterek, insanlığın bu çöküşten gerekli dersi alması hatırlatmasında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (29) içerik yüklenmiştir.