BilimselHaberlerİranOrtadoğu

İran yeni nesil Tolu uydusunu yakında fırlatacak

İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı, İran İslam Cumhuriyeti’nin yeni nesil uydusu “Tolu” uydusunun yakın gelecekte görücüye çıkacağının bilgisini verdi.

Üçüncü eyaletler gezilerin çerçevesinde geçtiğimiz gün Fars eyaletin merkez İli Şiraz’a giden İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, Savunma Bakanlığı’na bağlı İran Elektronik Sanayi Şirketi’nin (SAİRAN) getirilerini ziyareti sırasında, İran’lı uzman ve bilimadamları tarafından dizaynı gerçekleşen ve inşa edilen İran’ın yeni nesil uydusu olan “Tolu” uydusunun yakın gelecekte görücüye çıkacağının bilgisini verdi.

Tuğgeneral Ahmed Vahidi, Uzay alanından yararlanmak konusunda İran İslam Cumhuriyeti’nin uzman ve bilim adamları tarafından iyi ve büyük adımlar atıldığını söyledi.

İran Savunma Bakanı, Şiraz Elektronik Sanayi Şirketi (SAİRAN) ülkenin radar ve elektronik sanayisinin kutbunu oluşturduğunu, bu yönde ise savunma alanında olmak üzere ülkenin pek çok radar ve bağlı techizatlarını temin etmekte başarılı olduğunu kaydetti.

Savunma Bakanı Tuğgeneral Ahmed Vahidi eyaletler gezilerinin üçüncü aşamasında Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile birlikte geçtiğmiz gün Şiraz’a gitti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (1) içerik yüklenmiştir.