HaberlerİranOrtadoğu

İran yeni nükleer öneri paketini bugün açıklayacak

İran Yönetimi, nükleer faaliyetleriyle ilgili güncelleştirilmiş yeni “öneri paketini” bugün açıklayacak.

Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, dünyadaki son gelişmeler ve değişmeler dikkate alınarak güncelleştirilen yeni öneri paketinin 5 artı 1 ülkelerine sunulacağını söyledi.

Öneri, BM Güvenlik Konseyinin daimi üyeleri ile Almanya’dan oluşan 5 artı 1 ülkelerinin müzakere talebine ilişkin öneri paketlerine cevap niteliği taşıyor.

ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya, ayrıca Tahran yönetiminden uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almasını istemişti.

Batılı ülkelerin öneri ve taleplerinin kabul edilemeyeceğini belirten Tahran yönetimi, uranyum zenginleştirmeyi, kırmızı çizgisi olarak açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da dünkü basın toplantısında, “Bize göre nükleer enerji dosyası kapanmıştır. Uluslararası yasalar çerçevesinde ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliği içinde nükleer enerji faaliyetlerimize devam edeceğiz. İran halkının hakları konusunda hiçbir zaman müzakerelerde bulunmayacağız” demişti.

UAEK’nın 28 Ağustostaki son İran raporunun da ele alındığı toplantıda Tahran yönetiminden eylülün son haftasında yapılacak BM Genel Kurul toplantısına kadar müzakere talebine olumlu cevap vermesi istenmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (74) içerik yüklenmiştir.