OrtadoğuDünyaHaberlerİranİşgalci İsrail Rejimi

İran Yüksek Mahkemesi, Siyonist İsrail için çalışan dört suçlunun idam cezasını onadı

İran Yüksek Mahkemesi, ülkenin güvenliğini baltalamaya çalışan İsrail casus teşkilatlarıyla bağlantılı bir suç şebekesinin dört üyesinin ölüm cezasını onadı.

Press TV’nin haberine göre Yargı’nın medya merkezi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İran İstihbarat Bakanlığı ve İslam Devrim Muhafızları İstihbarat Teşkilatı’nın ortak operasyonu sonrasında Mayıs ayında dağıtılan İsrail bağlantılı şebekeye ilişkin nihai kararları duyurdu. Kolordu (IRGC). 

Ağ, hırsızlık, kamu ve özel mülke vandalizm, adam kaçırma ve sahte itiraflar alma gibi suç eylemlerine karışmıştı.

Gerekli yasal sürecin ardından dört kişi idam cezasına çarptırıldı. Daha sonra temyiz başvurusu, ülkedeki temyiz mercii olan apeks mahkemesinde yapılmıştır.

Nihai karara göre, Hossein Ordoukhanzadeh, Shahin Imani Mahmoudabad, Milad Ashrafi Atbatan ve Manouchehr Shahbandi Bejandi olarak tanımlanan dört ana sanık, Siyonist rejimle istihbarat işbirliği yapmaktan ölüm cezasına çarptırıldı.

Ağın diğer üç üyesine, ulusal güvenliğe karşı suç işlemek, adam kaçırmalara yardım etmek ve yasadışı silah bulundurmaktan beş ila on yıl arasında hapis cezası verildi.

Açıklamaya göre bu çete üyeleri, Siyonist rejime bağlı istihbarat ajanlarının yönlendirmesiyle ateşli silahlar kullanarak adam kaçırma eylemleri gerçekleştirdi. Maaşlarını da kripto para cinsinden alıyorlardı.

Hükümlülerin adli sicil kaydının bulunduğu belirtilirken, yurt dışından emir aldıklarını ve para karşılığında ülke güvenliğini bozduklarını bildiklerini ifade edildi.

İsrail rejimi, İran’da ülkenin güvenlik ve istikrarını baltalamayı amaçlayan casusluk faaliyetlerine yoğun bir şekilde dahil oldu. 

İsrail bağlantılı başka bir casus ağı da Temmuz ayı sonlarında İran istihbarat güçleri tarafından dağıtıldı. İran İstihbarat Bakanlığı, çetenin ülkede sabotaj eylemleri gerçekleştirmeyi ve hassas bir savunma tesisini havaya uçurmayı planladığını açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.