HaberlerİranOrtadoğu

İran, yüzde 20 uranyum zenginleştirme kapasitesine sahip

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu nezdindeki İran İslam Cumhuriyeti’nin temsdilcisi büyükelçi Aliasger Sultaniye, Viyana müzakereleri olumlu geçtiğini ifade ederken, İran nükleer meselesinin çözümünde bu müzakerelerin etkisi önemli olduğunu söyledi.

El Cezire televizyonuna konuşan Aliasger Sultaniye, İran dışında nükleer zenginleştirmek için bazı 5+1 grubu ülkeleri ile Viyana’da yapılan müzakerelerin olumlu ve yapıcı geçtiğini ifade ederek, İran nükleer meselesinin çözümünde bu müzakerelerin etkisi önmli olduğunu söyledi.

İran kendi topraklarında %20 oranına kadar uranyumu zenginleştirme imkanına sahip olduğunu konuşmasında vurgu yapan UAEK nezdindeki İran İslam Cumhuriyeti’nin temsilcisi büyükelçi Aliasger Sultaniye, İran’ın, kendi toprakları dışında zenginleştirme önerisine açık olduğunun altını çizdi.

UAEA genel sekreteri Muhammed el Beradei, Tahran araştırma reaktörü yakıtı temini için İran, Amerika, Rusya ve Fransa temsilcileri arasında anlaşma taslağı konusunda mutabakata varıldığını söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.