BilimselHaberlerİranOrtadoğu

İran zenginleştirilmiş uranyum seviyesini yükselterek yüze 60’a kadar çıkarabilir

İran, nükleer programı konusunda batılı ülkelerle yürüttüğü görüşmelerden sonuç alınmaması durumunda zenginleştirilmiş uranyum seviyesini yükselterek yüze 60’a kadar çıkaracağını bildirdi. İran açıkladığına göre şu anda en fazla uranyumu yüzde 20 oranına kadar saflaştırıyor.

İran Meclisi Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkan Yardımcısı Mansur Hakikatpur; ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya’dan oluşan ‘5+1’ grubuyla İran arasındaki nükleer müzakerelerin başarısız olması durumunda deniz altı ve kıtalararası gemilerde kullanılmak üzere uranyum zenginleştirme oranını yükselteceklerini söyledi.

Hakikatpur, “Nükleer müzakereleri sürekli erteleyen ‘5+1’ grubu, müzakereleri bir yıl sonraya ertelemesi durumunda, İran’daki bilimsel şartların gelişeceğinden emin olmalılar ve İran’ın uranyum zenginleştirme seviyesini hala yüzde 20 oranında tutacağının belli olmayacağını bilmelidirö diye konuştu.

İran şu an elektrik üretimi için yüzde 3,5 ila 5 ve tıbbı amaçlı yüzde 20 oranında iki tip uranyum zenginleştirme faaliyetlerinde bulunduğunu belirtiyor. Nükleer enerji ile çalışan denizaltılarda, uranyumun daha yüksek seviyelerde zenginleştirilmesi gerekiyor.

İran ve 5+1 arasındaki yeni nükleer görüşmelerin ne zaman yapılacağı daha netleşmiş değil. Taraflar en son Haziran’da Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya gelmişti.

Başa dön tuşu
Kapalı