AvrupaHaberlerKuzey Amerika

İran’a askeri saldırı çok tehlikeli

Fransa Genel Kurmay Başkanı, İran’ın nükleer kabiliyete sahip olmasını engellemek niyetiyle bu ülkeye karşı askeri bir saldırı düzenlenmesini “çok tehlikeli bir girişim” olarak tanımladı.

Fransa Genel Kurmay Başkanı General “Jean Louis Georgelin” Washington’da yaptığı bir konuşmasında, İran’a karşı askeri bir saldırı düzenlenmesini çok tehlikeli diye nitelendirirken “Bu iş çok tehlikeli ve planlanması da çok zor diyorum, çünkü biz tek bir saldırıyla sorunu çözüp çözemeyeceğimizden emin olamayacağız. Bir de eğer, biz bu saldırıda başarısız olursak bu kez bir faciayla karşılaşırız” diye vurguladı.

İran’ın nükleer kabiliyete sahip olmasını önleme gayesiyle bu ülkeye karşı askeri saldırı düzenlenmesinin uygun bir seçenek olmadığına da dikkat çeken Fransa Genel Kurmay Başkanı bu hususta ayrıca “Hem ben bu aşamada askeri seçeneğin mümkün olabileceğini de düşünmüyorum” ifadesini kullandı.

Fransa Genel Kurmay Başkanı ayrıca “Bu benim kişisel görüşüm, ama Fransa Cumhurbaşkanının da defalarca vurguladığı gibi, İran’a karşı askeri saldırı düzenlemenin yerine, bu ülkeye yönelik siyasi-ekonomik baskıların arttırılması lazım” diye ilave etti.

Uluslararası Atom Enerji Ajansı(UAEA) İran’ın nükleer programıyla ilgili son raporunda bu ülkenin nükleer silah elde etme yönünde hiçbir çabası olmadığını, nükleer yakıt üretimini de düşük bir düzeyde sürdürdüğünü vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti de bu güne kadar, nükleer faaliyetlerden tek amacının barışçıl hedefler olduğunu defalarca ilan etmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.