AvrupaHaberler

İran’a karşı kaba güç kullanımı kabul edilemez

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Avrupa Konseyi Parlamento Kurulu toplantısında yaptığı konuşmasında, İran’a karşı kaba güç kullanılması mantığının geçersiz olduğunu vurgulayarak “Bu mantık asla kabul edilemez” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Avrupa Konseyi Parlamento Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada “İran bizim için zor bir ortaktı ve biz halen Tahran’ın nükleer programıyla ilgili süper güçler tarafından sunulan önerilere faydalı bir cevap vereceğinden umudumuzu kesmiş durumundayız” şeklinde bir iddiada bulundu.

Lavrov, her ne kadar İran’ın verilen önerilere cevap vermediğini iddia ediyorsa da İslami İran bugüne kadar defalarca meseleyi görüşmeye hazır olduğunu ilan etmiştir.

İran ilk başta, Uluslararası Atom Enerji Ajansı’ndan (UAEA) üzerine düşen sorumluluğu gereği Tahran araştırma reaktörüne gerekli olan yakıtı temin etmesini istedi. Ancak UAEA, taahhüdünün aksine İran’a, 3 buçuk zenginleştirilmiş uranyumun büyük bir bölümünü Rusya’ya transfer ettiklerini, orada yüzde 20 zenginleştirildikten sonra Fransa’ya aktarılacağını, Fransa’da da yakıt çubuğuna dönüştürüldükten sonra İran’a iade edilebileceğini bildirdi.

İran, UAEA’nın bu önerisini reddederek “Geçmişten alınan tecrübeler, batılı ülkelere güvenilemeyeceğini göstermişlerdir” karşılığını verdi. İran, takasın kendi topraklarında yapılmasını önerdi. Bu kez müzakere tarafı olan ülkeler bunu kabul etmediler.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov konuşmasının başka bir bölümünde İran’a karşı kaba güç kullanılması mantığının geçersiz olduğunu vurgulayarak “Bu mantık asla kabul edilemez” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.