DünyaHaberlerİranOrtadoğu

İran’a pençe gösterenler, İsrail karşısında el-pençe divan duruyor

İran’ın bağımsızlığını korumasına, bütün bir ülkeye ambargo uygulayarak karşılık veren BM, İsrail’in dünyayı alaya alan korsanlıklarına sadece üzülüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un, İsrail’in Batı Şeria’da yeni yerleşim yeri planını üzüntüyle karşıladığı bildirildi.

Genel Sekreterlik’ten yapılan açıklamada, Ban Ki-mun’un, ”İsrail’in, Doğu Kudüs dahil, Batı Şeria’da yeni yerleşim yeri planı konusundaki duyurularından dolayı üzüntüsü”nü bildirdiği ifade edildi. Açıklamasında, yerleşim yeri faaliyetlerinin uluslararası hukuk ve barışa engel teşkil ettiğini belirten Genel Sekreter Ban, sorunlara karşı önyargılı önlemlerin, uluslararası toplum tarafından tanınmayacağını ifade etti. Genel Sekreter ayrıca, İsrail’in Filistinli ”Oslo mahkumları”nı serbest bırakmaya devam ederken kendi derin iç muhalefeti açısından zor bir adım attığını belirterek bu jesti takdirle karşıladığını belirtti. Ban, açıklamasında taraflardan, ”Ortadoğu Dörtlüsü”nün 27 Eylül’de yaptığı müzakere sürecinin başarıya ulaşmasına yardımcı olan her adımın atılması ve güven bozucu eylemlerden kaçınılması çağrısına uyulmasını beklediğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (17) içerik yüklenmiştir.