HaberlerİranOrtadoğu

İran’a saldırana uzayda, havada, karada ve denizde cephe açılacaktır

Hatemül Enbiya (s) Hava Savunma Karargahı Komutanı, İran’a zarar vermek gibi ham düşüncesi olan düşmanlara, İran’ın “uzayda, karada ve denizde cehennem olacağını ve onların da bu kibir ateşinin içine çekeceğini” söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu Hatmül Enbiya (s) Hava Savunma Karargahı Komutanı Tuğgeneral Ferzad İsmaili, bugünkü Tahran Cuma Namazı hutbesinde önce yaptığı açıklamada, İran düşmanlarının, “aziz İran’ın mukaddes sınırlarına” tecavüz gibi “aptalca” bir hayal içine düştüklerine işaret ederek, İran’ın düşmanlara “uzayda, karada ve denizde cehennem olacağını ve onları da kendi kibir ateşinin içine çekeceğini” söyledi.

Tuğgeneral Ferzad İsmaili, İran’a zarar vermek gibi ham düşüncesi olan düşmanların, en kısa zamanında İran İslam Cumhuriyeti Ordusu tarafından bu düzenlerinin bozulacağını bilmeleri gerektiğini söyledi.

Tuğgeneral İsmaili, Kuran-ı Kerim’de zaferin yakın ve batılın gidici olduğuna işaret edildiğini hatırlatarak, Libya ve Mısır milletlerinin de zaferlerinin yakın olduğunu ifade etti.

Ambargo ve yaptırımların İran’ı kendine yeter ve kendinden emin hale getirdiğini vurgulayan Tuğgeneral İsmaili, I. ve II. Dünya Savaşları’ndan sonra havacılık ve uzay teknolojisinin gelişmesi ile ve hassas kaynakların aksine yaşamsal kaynakların öneminin artmasıyla hava savunmasının kuvvetlendiğini, İran Kara Kuvvetleri’nde de 1933 yılından beri hava savunmasına yönelik çalışmalar yapıldığını söyledi.

İslami İnkılab sonrasında hava savunma kavramının mukaddes savunma dahilinde tarif edildiğini vurgulayan Tuğgeneral, hava savunma güçlerinin sekiz yıl süren İran-Irak savaşında diğer kuvvetlerin yanında “yiğitçe” savaştıklarını belirtti.

Tuğgeneral, savaş sonrası dönemlerde askeri ve teknolojik alanlarda orta menzilli füzeler, füze sistemleri gibi düşman tehditlerini yok etmek üzere tasarlanmış gelişmiş silah ve teçhizatlar ile günden güne güçlenerek bugüne kadar gelindiğini vurguladı.

Tuğgeneral İsmaili, bugün hava savunma kavramı açısından “tek parçalı komuta ve kontrol” sisteminin son derece önemli olduğunu belirterek, İranlı bilimadamları ve uzmanların hem “tek parçalı komuta ve kontrol” sistemi alanında tamamen yerli ve gelişmiş ağlar üzerinde hem de elektronik ve enformasyon savaşlarına karşı çalıştıklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (17) içerik yüklenmiştir.