HaberlerİranOrtadoğu

İran’a saldırı durumunda seçeneklerimiz sınırsızdır

İran İslam Cumhuriyetine yönelik saldırı durumunda hangi seçeneklerin olduğu yönündeki bir soruya karşılık cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran’ın seçeneklerinin sınırsız olduğunu ve bunun tüm yeryüzünü kapsadığını belirtti.

Katar’ın iki gazetesine demeç veren Ahmedinejad İran ve Katar ilişkilerinin kardeşçe ve derin olduğunu vurgulayarak “iki ülke yetkilileri daima önemli meseleler konusunda birbirleriyle görüşüyor” dedi.

İki ülke arasındaki iyi ilişkilerin, Orta Doğu meselelerinin çözümü için iyi bir fırsat olduğunu vurgulayan cumhurbaşkanı “Katar’ın Lübnan meselelerinin çözümü önerisi çok değerli. İran bu öneriyi destekliyor. Katar ayrıca Filistin halkına yardım konusunda ve Fars Körfezinde kardeşliğin güçlenmesi konusunda önemli bir role sahip. İslam Cumhuriyeti bu tür girişimleri destekliyor” dedi.

İran’a karşı ABD ve AB yaptırımları konusundaki bir soruya karşılık Ahmedinejad “düşmanların temel hedefi, İran’ın büyük milletine baskı uygulamaktır” dedi.

İran’a yönelik yaptırımların etkisiz olduğunu vurgulayan cumhurbaşkanı “İran, makroekonomisiyle büyük bir ülke. Düşmanlar, yaptırım uygulayarak aslında İran ile ilişkilerden kendilerini mahrum bırakıyorlar. İran milleti her zaman bu tür engelleri kolaylıkla geçer” dedi.

İran’a yönelik olası bir askeri saldırı konusunda ise cumhurbaşkanı, İran’ın her ne kadar karşılık vermek için tam olarak hazır olmasına rağmen her hangi bir ülkeden saldırı konusunda kaygılı olmadığını, düşmanların askeri saldırısı halinde İran’ın nasıl tepki vereceğini çok iyi bildiklerini İran’a karşı kimsenin böyle bir saldırı düşünemeyeceğini belirtti.

Ahmedinejad “düşmanlarımız, İran’ın sağlam ve yenilmez olduğunu biliyorlar. Tabii ABD’deki Siyonist rejim yanlılarının da İran’a yönelik saldırı izni vereceğini düşünmüyoruz çünkü İran tokadının şiddetli olduğunu biliyorlar” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.