HaberlerİranOrtadoğu

İran’a saldırı söylemi bayatlamıştır

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, İran’a askeri saldırı tehdidini “eskiyen bir taktik” olarak tanımlarken “İran halkı, kendi menfaat ve ideallerini savunmakta bir an bile tereddüt etmeyecektir” diye vurguladı.

Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki dün Tahran’da yerli ve yabancı muhabirlerin bulunduğu basın toplantısına katılarak muhtelif konularla ilgili soruları cevaplandırdı.

Mutteki, Japon bir muhabirin Tahran reaktörünün yakıt temini bağlamında düzenlenen 3’lü Viyana toplantısı konusunda sorduğu bir soru üzerine, yakıt temini konusunun İran tarafından Uluslararası Atom Enerji Ajansı’na (UAEA) bildirildiğini belirterek “UAEA da ilgili kurallar çerçevesinde bu meseleyi üretici ve satıcı konumunda olan bazı taraflara iletti ve neticede 2 ülke, Tahran reaktörünün yakıtını temin etmeyi kabul etti” şeklinde karşılık verdi.

Dışişleri Bakanı Mutteki ayrıca Viyana müzakerelerinin henüz sonuç aşamasına gelmediğini de hatırlatarak, ayrıntıların daha sonra bildirileceğini söyledi.

Menuçehr Mutteki daha sonra bir muhabirin ABD ile Siyonist İsrail’in askeri tatbikatlarına değinerek bu durumun bir İran’a saldırı provası olup olmadığına ilişkin sorduğu bir soruyu da cevaplandırırken, İran’a karşı saldırı düzenlenmesini artık işlevi olmayan eski bir taktik olarak niteledi ve “Tek taraflılık ve savaştan yana olmak alınlarına kazılmış olanlar bu bölgede bataklığa saplanırcasına çaresiz duruma düştüler. Bunların rezalet ve başarısızlıkları sadece bu bölgede değil, kendi ülkelerinde bile geniş itirazlara yol açtı. Bu yüzden de son seçimlerinde, başka bir takım verdikleri sloganlarına göre iktidara getirildi” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.