AvrupaHaberler

İran’a yaptırım Avrupa ülkelerini olumsuz etkiler

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AB’nin İran’ın enerji sektörüne yönelik yaptırımları daha da sıkılaştırma planının Türkiye’den daha çok AB ülkelerini olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.

Yıldız, Rusya’nın Davos’a alternatif olarak düzenlediği St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu için geldiği Rusya’da Türkiye’den gelen gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AB’nin, İran’a yönelik petrol ve gaz alanındaki yaptırımları daha da sıkılaştırmaya hazırlanmasının Türkiye’nin İran ile enerji alanındaki işbirliğini nasıl etkileyeceği yolundaki soru üzerine Yıldız, şöyle dedi: ”Bence bu Türkiye’den önce AB üyesi ülkeleri etkiler. Çünkü bu konuya yalnızca ticari bakılmadığı anlaşılıyor. Ticari bakılması halinde kaynak ülkelerinin sayısının artması demek, bu ülkeler arasındaki tedarik rekabetinin artması demek. Yani daha çok piyasaya mal girecek ve daha uygun fiyatla girmiş olacak. Ben bu açıdan izlenen politikanın önümüzdeki süreçte tekrar gözden geçirileceğine inanıyorum. Çünkü dünyanın ikinci büyük gaz rezervine hiç bir şey yokmuş gibi bakmanın ticari açıdan da doğru olmadığı kanaatindeyim. Türkiye’nin tabii ki bu süreçte geliştireceği projeler açısından da bu gelişmeleri önemli buluyorum.”

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (26) içerik yüklenmiştir.