AvrupaHaberler

İran’a yaptırım etkisizdir

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri yardımcısı Viladimir Nazarov, Moskova’nın İran’a yönelik yaptırım uygulanmasını etkisiz ve faydasız bulduğunu, yaptırım uygulanmasının İran’ın siyasi çizgisi, gücü, askeri kapasiteleri ve savunma bünyesine çok az bir etkisi olduğunu belirtti.

İnterfaks’a konuşan Nazarov Tahran ve Moskova arasındaki ilişkilerin düzeyine, İran’ın konumuna ve nüfuzuna işaret ederek “Rusya için İran çok önemli stratejik bir ülkedir. Tahran ile iş birliği ve ilişkileri, karşılıklı saygı ve menfaatlere dayalı her alanda sürdürmeyi arzuluyoruz. İran bölgesel ve uluslar arası güvenliğin sağlanmasında çok önemli bir rol oynuyor” dedi.

İran’a yönelik her türlü askeri saldırının büyük bir hata olacağını vurgulayan Rus yetkili “İran’ın nükleer meselesiyle ilgili konular sadece diplomatik ve siyasi yollarla çözümlenmeli ve bu ülkeye yönelik her türlü askeri operasyon, bölgede konum patlamasına yol açar ki bu durum İran’ın komşuluğunda olan tüm ülkeleri olumsuz etkileyecek” dedi.

İki ülke arasındaki savunma ve teknik iş birliği ve S-300 füzelerinin İran’a teslimi konusunda Nazarov şunları söyledi: “bu anlaşma iki ülke arasında imzalandı ve uygulanması gerekir. Ancak bu füzelerin teslimatı henüz başlamadı. Bu konu İran’a yaptırımlar ve uluslar arası sınırlamalarla bir ilgisi yok. Rusya, kendi yasaları ve kuralları çerçevesinde bir tutum sergiliyor ve bazı çevrelerin bu füzeleri İran’a teslim edilmemesi yönündeki çağrılarına kulak asmıyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.