DünyaHaberlerKuzey Amerika

İran’a yaptırım Kongre’nin yanlışıdır

İran Uzmanı ve ABD eski Cumhurbaşkanları danışmanı Gary Sick Dış Politika dergisinde “Stratejik Sırların Açıklanması” adlı makalesinde İran konusunda ABD’nin siyasi atmosferini ve Washington’un nükleer diplomasinin gizli kalmış yanlarını değerlendirmeye aldı.

Sick makalesinde şu satırlara yer veriyor: “bir an kendinizi ABD Başkanı olarak düşünün. İran konusunda Beyaz Saray politikalarının çıkmaza girmesiyle karşılaştığınızı düşünün. Başta İran’a nükleer programları ve diğer konular konusunda Bush’un ön gördüğü ön şartlar olmadan müzakere etmeyi önerdiniz. Ancak ABD’deki güçlü siyasi gruplar, sizin bu tutumunuzu, siyasi arenadaki deneyimsizliğinize bağlardı. Bu yüzden bu tutumdan amacınızın, sadece İran ile iş birliği içinde olmak ve Tahran’ı durdurmak olduğunuzu göstermek için akıllı olmayan bir şekilde müzakereler için altı aylık bir zaman belirlediniz. Daha sonra yeni yılda konuya farklı bakacağınızı söyleyerek geçmişteki tutumunuzu değiştirdiniz. Bu çaba da çıkmaza girdi çünkü her iki taraf da bunu görmezden geldi ve bir Ocak süresinin baştan beri yenilgiye uğrayan bir politika olduğunu çok iyi biliyorsunuz.”

Seçimlerden sonraki kargaşaya işaret eden İran uzmanı “Bu gelişmeler, İran’ın son 30 yılda yaşadığı en şiddetli huzursuzlukların patlak verdiği bir dönemde şekilleniyordu ve bu olayların, İran’ın uluslar arası sorunlara karşı tutumunu nasıl etkileyeceği belli değildi. Bazıları, İran hükûmetinin zayıfladığına ve şimdi daha fazla baskı zamanı olduğuna inanırken bir grup da İran liderlerinin uluslar arası toplumla yüzleşmede o kadar cesurlar ki iç sorunlar onlara sıkamayacağına inanıyorlar. Yapılan anlaşmaya göre İran zenginleştirilmiş uranyumun bir bölümünü yüzde 20 zenginleştirmek için önce Rusya daha sonra da Fransa’ya nakil edecekti ve buna karşılık da araştırma reaktörü için yakıt alacaktı. Diğer taraftan da bazılarının nükleer silah yapımı için kullanmasından kaygılandığı İran’ın zenginleştirilmiş uranyum kaynakları azalıyordu. İran’da ikinci nükleer tesisin varlığının açıklanması durumu daha da gerdi. Bu arada Kongre de İran müzakereleri sonucunu beklerken bir kez daha İran’ı korkutmaya yöneldi ve İran’a benzin satışını yasaklayan yasa tasarısını büyük çoğunlukla onayladı ve birkaç güne kadar Sena Meclisinde oylanacak. Felç edici yaptırımlar, ABD’yi İran halkının düşmanı olarak lanse edecek ve belki bizi Orta Doğu’da bir savaşa sürükleyebilir. Bu durumda Sayın Başkan ne yapmak gerek bu durumda oynayacağınız bir kartınız var mı? İsrail’in gerçekten İran’a saldırmayacağını biliyorsunuz. Şüphesiz onların bizim yardımımız olmadan hiçbir önemli işi ilerletmezler ve daha önce de Bush İran’a saldırı için bizden yardım beklemeyin demişti ancak onların, İsrail halkını ve uluslar arası toplumu Yahudi milletinin geleceği için İran’ın bir tehdit olduğunu göstermek hedefiyle yeniden çabalara başladıkları görülüyor” diye yazdı.

İran uzmanı makalesinde şu satırlara yer verdi: “İran’ın nükleer programının hiçbir şekilde nükleer bomba üretimine yakın olmadığını biliyorsunuz. Aslında geçen yıllarda da pek ilerlemedi. Mevcut gerçeklere rağmen bazı uzmanlar gerçekleri farklı yansıtma çabasındalar. Bu yüzden içerdeki siyasi saldırı ortamını sakinleştirebilirseniz büyük zaman kazanmış olursunuz.”

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.