AvrupaHaberler

İran’a yaptırım söylemi ABD’ye nefreti artırıyor

Rusya’da Ortadoğu araştırmalar merkezi başkanı Şamil Sultanof, Amerika’nın İran karşısındaki tutumları ve yaptırım üzerinde ısrarla durmasını kasıtlı olarak değerlendirerek İran’a yaptırım siyasetinin dünyanın Amerika’ya karşı nefretini arttırdığını bildirdi.

Şamil Sultanof, yaptığı açıklamada bir çok ülkenin Washington’un Tahran aleyhindeki tutumuna karşı olduğunu söyledi.

Sultanof, Rusya, Çin ve Brezilya gibi ülkelerin kesinlikle İran’a yaptırım uygulanmasına karşı olup bu tutumu Washington’un emperyalist huyundan kaynaklanan siyaset olarak değerlendiriyor.

Rusya’daki Ortadoğu araştırmalar merkezi başkanı Moskova’nın İran nükleer meselesini çözümlemek için diqlomatik yöntemlere baş vurmaya çalıştığını söyledi.

Rus uzman Amerika’nın İran’ın nükleer silah elde etmeye çalıma iddialarını gerçek dışı iddialar olarak niteleyip Washington’un uluslar arası toplumun İran nükleer programıyla ilgili kaygılandığını iddia ederek asılsız konu üzerinde durduğunu bildirdi.

Sultanof, Siyonist rejimin nükleer başlıkları ve Amerika’nın bu rejimi desteklemesine değinerek Amerika’nın böylesi ayırımcı tutum izleyip NPT anlaşmasına bağlı kalmadığını ileri sürdü.Rus uzman ayrıca nükleer teknoloji elde etmesini İran’ın hakkı olarak niteleyip İran nükleer programının uluslar arası kurallar çerçevesinde bulunduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.