AvrupaHaberler

İran’a yaptırım tehdidi sonuçsuz kalır

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran’a daha fazla yaptırım uygulanacağı tehdidinin sonuç vermeyeceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’u ağırlayan Lavrov, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Rusya’nın İran hakkındaki tutumunun, mevcut koşullar altında yaptırım tehdidinin sonuç vermeyeceği yönünde olduğunu belirtti.

Rusya ve ABD’nin süresi Aralık ayında sona erecek Stratejik Silahların Sınırlandırılması Antlaşması (START-1) ile ilgili müzakerelerinde kayda değer gelişme sağlandığını belirten Lavrov, görüşmede füze kalkanı konusunda iki ülkenin olası işbirliğini de ele aldıklarını söyledi.

Clinton da yaptığı açıklamada, ABD’nin İran konusunda diplomatik yolların izlenmesi görüşüne katıldığını, bununla birlikte istedikleri şekilde başarıya ulaşamayabileceklerini iddi etti.Clinton, başarılı olmamaları halinde yaptırım olasılığına bakmaları gerektiğini belirtti.

Rusya ile ilişkileri sıfırdan başlatma kararı aldıklarını hatırlatan Clinton, bu doğrultuda ilerlediklerini ve gelişmeden memnuniyet duyduğunu kaydetti.

ABD’nin Rusya ile her konuda mümkün olduğunca şeffaf olacağını kaydeden Clinton, “Rus ordusunun veya Rus hükümetinin her sorusunun yanıtlanmasını temin etmek istiyoruz. Ülkelerimiz arasında diğer derin işbirliği alanını da füze kalkanı konusu oluşturuyor” dedi.

Clinton, Lavrov ile görüşmelerinin gündeminde Afganistan, Kuzey Kore’nin nükleer programı, NATO’nun genişlemesi, Rusya ile çatışmadan sonra Gürcistan’daki durum, insan hakları ve silahlanma kontrolü konularının bulunduğunu söyledi

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.