HaberlerİranLübnanOrtadoğu

İran’a yaptırım ters tepki verecek

İran İslam Cumhuriyetine yaptırım uygulanmasının ters sonuç vereceğini vurgulayan Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, İran’ın nükleer dosyası konusunda en iyi seçeneğin müzakere olduğunu da sözlerine ekledi.

Fransa Senatosu Başkanı Gerard Larcher ile görüşen Berri, İran’a yaptırım uygulanmasının ters sonuç vereceğini vurgulayarak diyalogla İran’ın nükleer dosyasını sonuçlandırmanın mümkün olduğunu ve parlamentoların Orta Doğu meselelerinin çözümünde etkili adım atabileceğini belirtti.

Berri “AB’nin Filistin konusundaki tutumunu sıcak karşılıyoruz. Fransa ve AB’den, İsrail’e baskılarını arttırarak kentleşme meselesini sonsuza dek durdurmasını ve bölge meselelerinin tamamen çözümlenmesini istiyoruz” dedi.

Uluslararası Orta Doğu Konferansı’na Fransa ve Rusya’nın davet edilmesini sıcak karşılayan Berri, Orta Doğu’nun çok kritik bir aşamada bulunduğunu ve sorunları çok sakin bir şekilde çözmek gerektiğini, Orta Doğu’nun nükleer silahlardan ve özellikle İsrail’in nükleer başlıklarından arınması gerektiğini belirtti.

Görüşmede Fransa Senatosu Başkanı Gerard Larcher de Lübnan ve Fransa arasında ikili ilişkiler üzerinde durarak Paris’in 2002 yılında iki ülke parlamentoları arasında imzalanan iş birliği anlaşmasını uygulamak istediğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.