AvrupaHaberler

İran’a yaptırımda aceleci davranılmamalı

İran’a yönelik her türlü yaptırımın ağırlaştırılması yönündeki aceleci karar konusunda uyarıda bulunan AB Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton, İran meselesiyle ilgili ilişkilerde uluslar arası arabulucu olarak rol oynayacağını belirtti.

İran’a yönelik daha ağır yaptırımların uygulanmasını isteyen Fransa gibi AB üyesi bazı ülkelerin tutumundan uzak durduğunu vurgulayan AB sorumlusu, hiçbir konuda aceleci karar almayacaklarını ve bu konuda BM Güvenlik Konseyi tarafından karar alınması gerektiğini belirtti.

Ashton “şimdi yapmamız gereken şey, İran ile ilgili, sonraki adımın Güvenlik Konseyi çerçevesinde atılması gerektiğini açıkça ifade etmektir. Bence uluslar arası toplumun üyesi olarak bizim taahhütlerimiz var ve Güvenlik Konseyi’nin sonraki girişimini beklemek gerekir. Tahran ile uluslar arası müzakereci grubun başkanlığı makamında rol oynayacağız. Ben İran müzakerelerinde 5+1 grubu temsilcisi olarak Solana’nın sorumluluğu ve konumunu üstleneceğim. Solana’nın İran ile sürdürdüğü altı yıllık müzakerelerini değerlendiriyorum ben müzakere taraftarıyım” dedi.

Müzakerenin tarihini vermeyen Ashton, müzakereler çerçevesinde bir çözüm yolu bulmanın çok önem taşıdığını, ancak Güvenlik Konseyi’nin kararını beklemeleri gerektiği bir konumda olduklarını de belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.