HaberlerİranOrtadoğu

İran’a yaptırımlardan muaf tutulmasına Amerikalı yetkililer karşı çıktı

Amerikalı yetkililer, bazı ülkelerin İran aleyhindeki yaptırımlardan muaf tutulmasına karşı olduklarını açıkladılar.

İran Haber Ajansının bildirdiğine göre ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo ile Amerikan hazine bakanı Steven Mnuchin, Avrupalı meslektaşlarına gönderdikleri mektupta, İran’a karşı eşsiz bir baskı kullanma niyyetinde oldukları için kesinlikle yaptırım muafiyetinde bulunmak niyetinde olmadıklarını bildirdiler.

Söz konusu Amerikalı bakanlar Washington’un İran’ın siyaset ve davranışında hissedilir, açık ve sürekli bir değişimi görmedikleri sürece bu konuda taviz vermeyeceklerini bildirdiler.

Fransa basını da Cuma günkü haberlerinde Trump yönetiminin, Fransa’nın Avrupa’nın Amerikan yaptırımlarından muaf tutulması yönündeki talebini geri çevirdiğini yazmışlardı.

Öte yandan Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Raviş Kumar, İran’dan petrol ithal edebilmek için ellerinden gereken her şeyi yapacaklarını vurguladı.

Sözcü Kumar, Yeni Delhi yönetimi ABD Başkanı Trump’ın bu konuda tehditlerine rağmen milli çıkarlarını korumak için elinden geleni yapacağını vuruladı.

Bundan önce Hindistan’da bulunan İranlı bir diplomat Yeni Delhi yönetimini İran petrolünün yerini başka ülkenin petrolü ile doldurdukları takdirde Tahran da Yeni Delhi’yi İran’ın başka imtiyazlarından mahrum bırakacağı konusunda uyarmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (16) içerik yüklenmiştir.