HaberlerLatin Amerika

İran’a yeni yaptırım faydasızdır

Breziyla’nın UAEK Temsilcisi Goriro, İran’ın nükleer faaliyetlerinde askeri amaca sapmanın yer almadığını vurgulayarak İran’a yeni yaptırım uygulamanın faydasız olduğunu belirtti.

UAEK’nun İran aleyhinde çıkardığı son kararnameye çekimser oy kullanan Brezilya temsilcisi Goriro, kararnameye çekimser oy verdiklerini, çünkü diyalogun daha uygun bir yol olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Brezilyalı yetkili Goriro, ülkesinin gelecek Ocak ayında BMT Güvenlik Konseyinde daimi olmayan üyelere ayrılan sandalyelerden birini alacağını, bu durumdan da İran ile diyalog kurmak yolunda yararlanacaklarını belirterek hiç bir ülkenin zorla uzlaşmayacağını hatırlattı.

Brezilyalı yetkili, İran’a baskı ve yaptırım uygulamanın sadece İran’ın, tutumunda daha da katılaşmasına neden olacağını, İran’ın nükleer silah peşinde olduğunu ispat edecek hiç bir kanıt ve belgenin bulunmadığını vurguladı.

Öte yandan UAEK Genel Müdürü El-Baradei de görevinin son günlerinde batıya, İran’dan gelen hiç bir nükleer tehdit bulunmadığını belirterek Tahran yönetiminin cevabını beklemelerini tasviye etti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.