BilimselHaberlerİranOrtadoğu

İran’da 150 kişilik bir jet yolcu uçağının tasarımı yapılıyor

İran Hava Yolları Teşkilatı Başkanı, bu ülke ve Ortadoğu’da ilk olarak 150 kişilik bir jet yolcu uçağının tasarımının başladığını açıkladı.

İran Hava Yolları Teşkilatı Başkanı Hamidrıza Pehlivani yaptığı bir açıklamada “Silahlı Kuvvetler Hava Sanayi Teşkilatı, İran Uçak Yapım Şirketi (Hesa), Sanati Şerif, Emirkebir, Bilim ve Sanayi ve de İsfahan Üniversitelerinin katılımı ve ayrıca İran Hava Yolları Teşkilatının gözetimiyle ülkede Ortadoğu’da ilk olacak 150 kişilik bir jet yolcu uçağının tasarımı halen yapılma aşamasında” dedi.

Aynı zamanda Yol ve Kentleşme Bakanı Yardımcısı konumunda olan Pehlivani ayrıca “Bu uçak, 2 motorlu turbo jet uçakları serisinden ve bu serideki tüm uçaklarla rekabet edebilecek güçte” ifadesini kullandı.

Pehlivani açıklamalarının devamında, böyle bir tasarımın gerçeklik kazanmasının uygun bir yönetim ve ilgili organlarının geniş işbirliğine ihtiyacı olduğunun altını çizerek “Bu önemli tasarım da gerçekleştiği takdirde İslami İran’ın güç ve iktidarı bir kez daha dünyaya sergilenmiş olacak” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.