HaberlerİranOrtadoğu

İran’da 2 milyon yıllık mamut fosili bulundu

İran çevre kurumu doğal tarih müzesi ve genetik depolama ofisi genel müdürü Tahire İftihari, İran’ın Erdebil kentine bağlı Bilesevar bölgesinde en az 2 milyon yıllık olduğu tahmin edilen mamut türünden filin dişi, boynuzu, çenesi ve ağzının keşfedildiğini söyledi.

Mehr haber ajansına göre, Tahire İftihari, sözkonusu fosilin bulunduğu bölgeye yaptığı incelemede bu fosillerin Kuvaterneri dönemlerine ait olduğunu söyledi.

Kuvaterner bilimi; son 2,6 milyon yıl olan Kuvaterner dönemini inceleyen bilimdir. Bu alan son buz çağı Holosen dönemini inceleyerek geçmişteki çevreyi ve iklimsel değişimleri anlamaya çalışır.

(Kuvaterner adı, 1800’lerde jeologların fosillerden yola çıkarak yerkürenin jeolojik tarihini dört bölüme ayırmasıyla gündeme gelmiştir. Jeolojik olarak oldukca kısa olmasına (2,6 milyon yıl) rağmen Kuvaterner bilimi içinde pek çok bilime ait çalışma alanları barındırır. )

İranlı yetkili benzeri fosillerin Azerbaycan Cumhuriyeti’nde bulunan fosillere benzediğini de belirterek, ‘Çevre Kurumu olarak Azerbaycan Cumhuriyeti ile bu konuda ortak araştırma yapma kararı aldıklarını ve böylece bu varlıkların İran’da yaşam yerlerinin ortaya çıkarılacağını” söyledi.

Sözkonusu bulunan fosil mamutların kılsız türden ve en az 2 milyon yıl öncesine ait olduğu bildiriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (22) içerik yüklenmiştir.