HaberlerİranOrtadoğu

İran’da 7 rafinerinin temeli atıldı

İran Milli Petrol Şirketi Genel Müdürü Ceşnsaz “ABD ve batının son yaptırımları iran’da 7 yeni petrol rafinerinin temelinin atılmasına yol açtı” dedi.

Milli Petrol Şirketi Genel Müdürü Seyfullah Ceşnsaz dün, İran petrol sanayiinin 1001 Şehidin anılması münasebetiyle düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada, batılıların İran’a karşı son yaptırım girişimlerine değinerek “Bu yaptırımlar, ülkemizde 7 yeni petrol rafinerinin temellerinin atılması ve önümüzdeki yıldan itibaren başlayacak olan 5 yıllık imar planı kapsamında ülkemizin kendi imkanlarıyla yetinme ve ekonomik bağımsızlığını elde etme yolunda büyük bir adım atılmasına yol açmış oldu” diye vurguladı.

5 yıllık kalkınma planı kapsamında hazırlanan programlar üzerine İran’ın petrol üretim oranının 5 milyon 150 bin varil ve gaz üretiminin de, bin 111 milyon metreküp düzeyine çıkarılacağını da bildiren Ceşnsaz ayrıca “Kimse Amerikalıların 28 yıla yakın perol yaptırımlarından kar elde ettiklerini zannetmesin. Zira bu konudaki istatikler, yaptırımların başladığı 28 yıl önce ülkemizde petrol üretim oranı 142 milyon metreküp düzeyindeyken bu rakamların bugün 600 milyon metreküpe çıktığını gösteriyor” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.