arjantin

İran’da Arjantin Büyükelçiliği’nin geçici maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

İran’da Arjantin büyükelçiliğinin geçici maslahatgüzarı İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve kendisine İran İslam Cumhuriyeti hükümetinin bu ülke hükümetine yönelik güçlü itirazları iletildi.

5 İran uyruklunun Arjantin’deki Venezüella kargo uçağının mürettebatından ayrılmasına kısıtlama getirilmesinin ardından, Tahran’daki Arjantin Büyükelçiliği’nin geçici maslahatgüzarı İran dışişlerine çağrıldı ve İran İslam Cumhuriyeti’nin tepkisi Arjantin hükümetine iletildi.

Bu çağrıda Arjantinli diplomata, suçlamaların asılsız olduğu ve Arjantinli hakimin uçağın ve İran uyrukluların durumunu soruşturmak için yürüttüğü uzun süreli soruşturma sürecinin kabul edilemez olduğu bildirilirken, Venezuela uçağının ve İran uyrukluların durumunun uluslararası kanunlar ve sözleşmeler çerçevesinde tamamen yasal olduğu kaydedildi.

İran dışişleri bakanlığının ABD Dairesi başkanı, bazı Siyonist medya haberlerine işaret ederek, Siyonistlerin İran İslam Cumhuriyeti’ne ve İran vatandaşlarına düşmanlığını gösteren bazı temelsiz suçlamalarına dikkat çekti ve bu eğilimin devamına karşı uyarıda bulundu. İranlı yetkili, İran İslam Cumhuriyeti hükümetinin görevleri çerçevesinde İranlıların temel haklarını ve özgürlüklerini savunmaya kararlı olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Şubat 2024 (26) içerik yüklenmiştir.