İran

İran’da Aşurilerin milletvekili: İran dünyada gökkuşağı konumuna sahip

İran İslami Şura Meclisi’nde Aşuriler’in milletvekili Yonathan Betkolia, Tahran belediye başkanının, dini liderler, Ermeni ve Aşuri tanınmış hrıstiyan vatandaşların önde gelenleriyle düzenlediği oturumda, ”İran’ın dünyada gökkuşağı konumunda olduğunu söyledi.

Betkolia, İran’da bütün azınlık dinlerin mensuplarının İran’ın diğer kesimleriyle barış içinde, beraber yaşadıklarını belirterek, İran’daki muhtelif dini azınlık mensuplarının barış ve güven içinde beraber yaşadıklarını, ve ”insan hakları ve demokrasi savunucuları bu açından İran’ı örnek almalılar ve göstermeliler’ açıklamasında bulundu.

Aşurilerin İran Meclisi’ndeki temsilcisi, Batı’daki insan hakları savunucularının gözlerini açmalarını ve İran’daki bu gerçeği görmeleri gerektiğini söyledi.

İran meclisinde Aşurilerin milletvekili, Hz. Ali’nin (S) ahdnamesine işaret ederek, ”Bu ahdname, 1400 yıl önce Aşurilerin ecdadlarıyla varılmıştır ve bunun aslı da İran’ın İsfehan kentindeki Çehelsütun müzesinde bulunmaktadır ve sözkonusu ahdnameye göre, Hz.Ali(S), azınlıkların haklarının korunması, mal, mekan ve canlarının korunmasına vurgu yapmıştır’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.